Altıntaş Köyü-Çorum/Alaca

Altıntaş Köyü-Çorum/Alaca

Çorum ili Alaca ilçesine bağlı Altıntaş Köyü ilçe merkezine 33 km’dir. Yolu kısmen stabilizedir. 2000 yılı Nüfus Sayımına göre nüfusu 133 olup hane sayısı 34’tür. Burası takriben 150 yıl önceden Kafkasya’nın Ruslar tarafından işgal edilmesinden sonra oradan göç edip gelenler tarafından kurulmuştur.

Abbas Uçan’ın derede altın kıymetinde olan amyant madeninin çıkmasından adını alan köyden birçok üniversite mezunu çıkmıştır. Eczacı Feyzullah Yıldırım, Savcı Fehmi Mercan, Yarbay Ramazan Üzüm, Dr. Tülay Çetinkaya, Dr. Şenay Çetinkaya, Dr. Melahat çetinkaya, Mak. Müh Mahmut Çetinkaya, İnş. Müh. Mehmet Çetinkaya, Din Kült. Öğretmeni Hayrullah Çetinkaya, Köyün eski Öğretmeni Veysel Çetinkaya bunlardan sadece birkaçıdır.

2001 yılı itibariyle taşımalı eğitim ve öğretim yapılmaktadır. Gelir kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Buğday, arpa, nohut, mercimek, kayısı ve ceviz yetişmektedir. Yaklaşık 5000 dönüm kadar ormanlık alanı vardır. Camisi 1887-1988 yılında yapılmış kubbe 1951’de, minare 1963’te yapılmış. Elektrik 1980, su 1995, telefon 1998 yılında gelmiştir. Üç çeşmesi, iki mezarlığı vardır. Mesire yeri olarak buranın çamlığı meşhurdur. Senede bir defa halk burada toplanıp eğlenmektedir. Meyvelerden elma, armut, kayısı, ceviz, erik ve üzüm yetişir.

Altıntaş Köyü Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Ankara’da faaliyet göstermektedir. Çamlık toplantılarını organize etmektedir. Evleri ahşaptandır. (Kaynak:Köy sakinlerinden Hamit Can, yaş 73,Musa Karagöz, yaş 32 ,Memduh Şahin, yaş 30

Facebook Comments